Adli Görüntü Analizi

Adli Görüntü Analizi
Görüntü kayıtlarında, gürültü, bulanıklık, zayıf ışık...vb görüntü üzerindeki tanıma ve incelemeye yönelik olumsuz eklentiler çeşitli yazılımlarkullanılarak giderilebilmektedir.


Görüntü karşılaştırma mahkemeler tarafından en çok istenen analizlerdendir. Şahıs ve objelere ait görüntüler ile bunların mukayese görüntüleriarasında karşılaştırma yapılarak şahısların veya  objelerin aidiyetinin belirlenmesi yapılır.

Şahıs fotoğraflarının karşılaştırılmasında Antropometrik ölçümler kullanılır. Ayrıca çene, burun, kulak, alın yapısı, dudak, kalıtsal izlerkarşılaştırma kriterlerini belirler. 

 Yüz Karşılaştırma (Facial Comparisons/Human ID from Images)

 Araç Tanımlama/ Karşılaştırma (Vehicle Identification/Comparisons)

 Giysi Karşılaştırma (Clothing Comparisons)

 Kamera Tespiti (Camera Identification)


FotoğrafVideo Görüntülerinin Orjinalliğine Yönelik Analiz (Image Integrity Analysis)

 

Kurgu, görüntü ve ses kayıtlarının çeşitli yöntem ve teknikler kullanılarak planlı bir şekilde analog veya dijital medyalara kayıt edilmesiişlemidir. Yani gerekli gereksis görüntü ve seslerin ayrımının yapılarak, kullanılacak olan görüntülere; müzik, ses efekti, yazı eklentileri vegörüntü efektleri eklenerek yeni bir bütün yaratılmasıdır


Montaj işleminde, görüntü kareleri içine yerleştirilen farklı bir görüntü/fotoğraf söz konusudur. Örijinal görüntü/resim üzerinde yapılan ekleme,düzeltme, silme montaj kapsamına girer.

Sayısal teknolojinin ilerlemesi ile özellikle durağan görüntülerde kurgu yapmak çok kolaylaşmış ve hatta usta eller tarafından işlenengörüntülerin sahteliğini teşhis etmek neredeyse imkânsız hale gelmiştir

Kurgu ya da en çok bilinen hali ile montaj genelde teknik işlemleri ifade eden bir terimdir. Tüm bu işlemlerin yaygın amacı izleyiciyi tasarımcının istediği fikre yönlendirmektir. Bu nedenle manipülasyon kelimesi de kurgu ile iç içe kullanılmaktadır. Bilindiği üzere manipülasyon, “seçme, ekleme ve çıkarma yolu ile bilgileri değiştirme, yönlendirme olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada, bir kaydın kurgulanmamış hali ile kurgulanmış hali arasında izleyiciye verdiği mesaj ve anlam bütünlüğü açısından bariz farkların oluşması olarak yorumlanacaktır. Daha sade ifade ile bir kayıt kurgulanmış olabilir. Ancak anlam bütünlüğü değişmediği müddetçe güvenilirliğini koruyacağından manipüle edilmemiş olarak değerlendirilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

En kısa zaman içinde size geri dönüş yaparım.

GENEL

Günümüzde   mevcut   gelişmiş   ekipman , donanımla   ve   yazılımlarla   hizmet ile 1994  yılından   beri   edindiği   tecrübesiyle   ...